Extra-Curricular Activities

Extra-Curricular Activities


S.No
Name of the students(s) Prize

Date

Event

Place

1

Ramesh

I

24.3.2017

Lecture Proposal

BIT

2

Premkumar

III

24.3.2017

Mayday

BIT

3

Premkumar

II

24.3.2017

Lecture Proposal

BIT

4

Sounderrajan

I

24.03.2017

Lecture Proposal

BIT

5

Vickraman TR

II

16.03.2017

Truss Construction

BIT

6

Sounderrajan

II

16.03.2017

Technical Quiz

BIT

7

Ravivarma

II

16.03.2017

Truss Construction

BIT

8

Pradeep Kumar R

II

01.03.2017

Paradrive

BIT

9

Malarvizhi V

III

05.03.2017

4*400 meters relay

BIT

10

Akash P

II

01.03.2017

Paradrive

BIT

11

Siva J

Participated

28.02.2017

NCC Volunteering

BIT

12

Ranjith Kumaran M R

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

13

Ramesh S

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

14

Premku Mar R

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

15

Ranjith Kumara N M R

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

16

Ramesh S

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

17

Premku Mar R

Participated

16.02.2017

NCC weapon training

BIT

18

Rathnakala N

Participated

25th Feb
to
4th Mar

NSS Camp

BIT

19

Keerthana P

Participated

25th Feb
to
4th Mar

NSS Camp

BIT

20

Deekshika R

Participated

25th Feb
to
4th Mar

NSS Camp

BIT

21

Nithesh Barathwaj.C

Winner

15.12.2016
to
18.12.2016

Football

BIT

22

Nithesh Barathwaj.C

Winner

13.10.2016
to
18.10.2016

Football

BIT

23

R.Deekshika

.

24.09.2016

Blood Donation Camp

BIT

24

L.Sanjana

Third

20.8.16

Discuss Throw

BIT

25

L.Sanjana

Second

20.8.16

Shot Put

BIT

26

L.Sanjana

First

12.8.2016

Basket Ball

BIT

27

Keerthana P

Participated

30.09.2016

NSS SPECIAL CAMP

BIT

28

Balaganapathy C

Participated

30.09.2016

NSS SPECIAL CAMP

BIT

29

Malarvizhi V

Participated

29.09.2016

District zonal . athletics

BIT

30

Vignesh M

Participated

22.06.16
to
06.07.16

Sprinter ( 400 m)

BIT

31

Vishnu Ram Prasanth I 10.03.2016 Basket Ball Inter.College, BIT

32

Vishnu Ram Prasanth III 12.02.2016 Basket Ball Erode

33

Ashok Varma .S

III

21.12.2013
to
22.12.2013

Inter . Zonal Tournaments

Anna University Sports Board

34

Ashok Varma .S

VI

20.10.2013

State Level Yoga

Kovai Gandhi Park Yogasana Sangam

35

Suresh. N

III

20.10.2013

State Level Yoga

Kovai Gandhi Park Yogasana Sangam

36

Mohan Kumar .P

VI

20.10.2013

State Level Yoga

Kovai Gandhi Park Yogasana Sangam

37

Ancy Sherline Mary .J

III

14.12.2012
to
17.12.2012

Foot Ball

VRS College of Engineering Viluppuram

38

Ragini .P

III

14.12.2012
to
17.12.2012

Foot Ball

VRS College of Engineering Viluppuram

39

Ancy Sherline Mary .J

III

20.10.2012

Athletics (women)

Kongu College of Engineering

40

Vasanthakumar .B

II

12.10.2012

Man volley ball

Thiruchengode

41

Vignesh .A

III

12.10.2012

Man volley ball

Thiruchengode