Extra-Curricular Activities

Extra-Curricular Activities


S.No.

Name of the Student

Degree / year

Date

Event

Prize

1
Sandhya L S
B.Tech / III

10.3.2018 -
11.3.2018

4*100m Relay- CENTIES’18,  SriShakthiInstitute of Engineering & Technology, Coimbatore
I Prize 
2
Sandhya L S
B.Tech / III
10.3.2018 -
11.3.2018
Triple Jump -  CENTIES’18,SriShakthiInstitute of Engineering & Technology, Coimbatore
II Prize 
3
Sandhya L S
B.Tech / III
10.3.2018 -
11.3.2018
Long Jump - CENTIES’18,SriShakthiInstitute of Engineering & Technology, Coimbatore
III Prize 
4
Saranyadevi S
B.Tech / II
16.02.18 -
17.2.2018
Badminton - Inter engineering sports
III Prize 
5
Saranyadevi S
B.Tech / II
16.02.18 -
17.2.2018
Ball Badminton - Inter engineering sports
I Prize 
6
Ajithkumar T
B.Tech / I
24.02.18 -
27.2.2018
SSN Football championship
Third Position 
7
Saranyadevi S
B.Tech / II
18.01.2018 - 20.01.2018
Ball badminton,SREC Alumni Trophy,Sri RamakrishnaEngineeringcollege,
Coimbatore-22
II prize
8
Sandhiya L.S
B.Tech / III
27.9.2017-    28.9.2017
4*100 MTS RELAY , Zonal Athletics, BIT
Second Place
9
Sandhiya L.S
B.Tech / III
27.9.2017-    28.9.2017
100 MTS , Zonal Athletics, BIT
First Place
10
Keerthi Priya S
Varshini S
B.Tech / III
21.09.2017 - 22.09.2017
Table Tennis – Anna University Inter Zonal Tournament
II Prize
11
Keerthi PriyaS
VarshiniS
B.Tech / III
30.08.2017
Table tennis-Anna university Sports Board zonal Tournament, venue:Nandhacollege of engineering, Erode
I Prize
12
Sandhiya L.S
B.Tech / III
27.09.2017 - 28.09.2017
Long Jump,AUSB Zonal Athletics Tournament
I Prize
13
Sandhiya L.S
B.Tech / III
01.08.2017-02.08.2017
100mts- 16th Erode District Junior Atheletics Championship'17
Third Place
14
Sandhiya L.S
B.Tech / III
18.08.2017
4*100 m relay- Kumaraguru Intercollege Sports Meet'17 - KICS'17
First Place (Gold Medal)
15
Sandhiya L.S
B.Tech / III
18.08.2017
100 - Kumaraguru Intercollege Sports Meet'17 - KICS'17
Second Place (Silver Medal)
16
Sandhiya L.S
B.Tech / III
18.08.2017
Long Jump - Kumaraguru Intercollege Sports Meet'17 - KICS'17 
Third Place (Bronze Medal)
17
Soundarrajan P
B.Tech / II
15.08.17
Badminton  -Kumaraguru Intercollege Sports Meet'17 - KICS'18
Fourth place
18
Soundarrajan P
B.Tech / II
23.08.2017-24.08.2017
Badminton - KSR College, Tiruchengode
Second Place (Silver Medal)
19
Sathyapriya D
B.Tech / II
17.08.2017-18.08.2017
Chess - Zonal (Anna University)
Gold Medal
20
Saranyadevi S
B.Tech / II
28.07.2017-29.07.2017
Ball badminton -Sri Ramakrishna Engg. College
Third Prize (Bronze Medal)
21
Saranyadevi S
B.Tech / II
23.08.2017 -24.08.2017
Anna University Sports Board, Zonal Tournament 2017 - 2018
First Prize
22

Ranjith V

B.Tech / IV

09.07.2017

2nd district open yogasana championship 2017-18

I Prize

23

Deepesh P

B.Tech / II

09.07.2017

2nd district open yogasana championship 2017-18

I Prize with gold medal

24

Sandhiya L.S

B.Tech / III

01.08.2017-02.08.2017

100 mts

III Prize

25

Sandhiya L.S

B.Tech / III

18.08.2017

4*100 m relay

I Prize

26

Sandhiya L.S

B.Tech / III

18.08.2017

100 mts

II Prize

27

Sandhiya L.S

B.Tech / III

18.08.2017

Long Jump

III Prize

28

Soundarrajan P

B.Tech / II

15.08.17

Badminton

IV Prize

29

Soundarrajan P

B.Tech / II

23.08.2017-24.08.2017

Badminton

II Prize

30

Sathyapriya D

B.Tech / II

17.08.2017- 18.08.2017

Chess

I Prize with gold Medal

31

Saranya devi S

B.Tech / II

28.07.2017 - 29.07.2017

Ball Badminton

III Prize

32

Saranya devi S

B.Tech / II

23.08.2017- 24.08.2017

Ball Badminton

I Prize

2016 - 2017

S.No.

Name of the Student

Degree / year

Date

Event

Prize

1

Anjana M

B.Tech /
IV

22.09.2016

AUSB Zonal Volley Ball Tournament
IRTT Erode

III Prize

2

Anjana M
Gayathri M

B.Tech /
IV

17.09.2016 - 18.09.2016

AUSB Zonal Chess Tournament
Dr.MPNMJ college, Erode

II Prize

3

Shahanaz.A

B.Tech / II

24.08.2016

Regional finals of ICTACT Youth talk 2016

I Prize

4

Keerthi Priya S

B.Tech / II

22.08.2016

Table Tennis
Erode Builder Educational Trust’s GI

II Prize

5

Padma Priya P

B.Tech / III

22.07.2016 - 23.07.2016

5000m Runner,
VOC Stadium,Erode

III Prize

6

Sandhiya L S

B.Tech / II

22.07.2016 - 23.07.2016

200m Runner,
VOC Stadium,Erode

III Prize