Extra-Curricular Activities

2016 - 2017

S. No.

Name of the Students

Class

Date

Event

Prize / Place

 

Yuha

B.Tech
II

28.01.2017

Throw Ball,Centies, UIT College, Coimbatore

Participation

 

Sangeetha M
Packiyalakshmi R

B.Tech
III

28.01.2017

Throw Ball,Centies, UIT College, Coimbatore

Participation

 

Yuva Sree

B.Tech
IV

28.01.2017

Throw Ball,Centies, UIT College, Coimbatore

Participation

 

Sangeetha M

B.Tech
III

09.01.2017 to 10.01.2017

Kho Kho,
Interzonal, Anna University, Coimbatore

Participation

 

Sandhiya L S

B Tech
II

23.12.2016 to 24.12.2016

100 m, Interzonal, Anna University, Namakkal

Participation

 

Padma Priya P

B Tech
III

23.12.2016 to 24.12.2016

5 Km Walk, Interzonal, Anna University, Namakkal

Participation

 

Sangeetha M

B Tech
III

04.12.2016

All India Yoga Championship, Tiruppur

III Prize

 

Sangeetha M

B.Tech
III

22.10.2016

State Level Yoga Competition,
J J College of Engineering and Technology

II Prize

 

Padma Priya P

B.Tech
III

21.10.2016 to 23.10.2016

State Level 10 km walk,
Krishnagiri Sports Stadium

Participation

 

Padma Priya.P
Sandhiya L S

B.Tech
III

21.10.2016 to 23.10.2016

State Level 4*100 mt relay,
Krishnagiri Sports Stadium

III  Prize

 

Logesh V N

B.Tech
III

21.10.2016 to 23.10.2016

State Level Javelin Throw
Krishnagiri Sports Stadium

Participation

 

Logesh V N

B.Tech
III

21.10.2016 to 23.10.2016

State Level Discus Throw
Krishnagiri Sports Stadium

Participation

 

Sandhiya L S

B.Tech
II

21.10.2016 to 23.10.2016

State Level 100 M & long jump,
Krishnagiri Sports Stadium

Participation

 

Monisha M

B.Tech
II

30.09.2016

         Quiz at AARUUSH - 2K16 @ BIT

Participation

 

Sandhiya L.S

B.Tech
II

28.09.2016 to 30.09.2016

AUSB Zonal Athletics Tournament
IRTT Erode

participation

 

Anjana M

B.Tech
IV

22.09.2016

AUSB Zonal Volley Ball Tournament
IRTT Erode

III Prize

 

Anjana M
Gayathri M

B.Tech
IV

17.09.2016 to 18.09.2016

AUSB Zonal ChessTournament
Dr.MPNMJ, Erode

II Prize

 

Sneha R K

B.Tech II

24.08.2016

Regional Prefinals of ICTACT Youth talk 2016

Participation

 

Shahanaz.A

B.Tech II

24.08.2016

Regional finals of ICTACT Youth talk 2016

I Place

 

Keerthi Priya S

 B.Tech II

22.08.2016

Table Tennis
Erode Builder Educational Trust’s GI

Runner

 

Padma Priya P

B.Tech III

22.07.2016 to 23.07.2016

5000m Running,
VOC Stadium,Erode

III
Prize

 

Sandhiya L S

B.Tech II

22.07.2016 to 23.07.2016

200m
Running,
VOC Stadium,Erode

III
Prize

 

Ranjith V

B.Tech III

09.07.2016 to 18.07.2016

Combined Annual Training Camp, Karpagam Institute of technology, Coimbatore

Participation

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS Outside

S. No.

Name of Students

Class

Date

Event

Prize / Place

A. Gayatri

III YEAR

22-09-2015 to
23-09-2015

5000m
10000m
4*400m rely

I prize
III prize
III prize

S. Keerthi Priya

II  YEAR

10-08-2015

Women Table Tennis

Silver Metal

V. N. Logesh

I YEAR

15-07-2015 to
16-07-2015

Athletic

VOC  Park Staduim, Erode

V. N. Logesh

II YEAR

15-07-2015 to
16-07-2015

Javelin Throw

Silver Medal

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS at BIT

S. No.

Name of students

Class

Date

Event

Prize / Place

M. Sangeetha

B.Tech II

  26-02-2016

4*400 Relay

I Prize

M. Sangeetha

B.Tech II

  26-02-2016

400 m

III Prize

M. Sangeetha

B.Tech II

14-02-2016

Half Marathon

IV Prize

S. Suruthi

B.Tech IV

13-02-2016

Kabaddi

I Prize

V. Cathrin Sagai

B.Tech III

13-02-2016

Kabaddi

II Prize