Extracurricular Activities

2016 - 2017

s. no.

Name of students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

P. Keerthiga

I CSE

22.09.2016 & 23.09.2016

Anna University zone 12 Inter Collegiate  Volley Ball Tournament held at Institute of Road & Transport Technology

Participated

 

S. K. Krishna kanth

I CSE

06.09.2016 & 07.09.2016

Anna University zone 12 Inter Collegiate  Basket Ball Tournament held at Kongu Engineering College

Silver Medal

 

B. Tharun

I CSE

01.09.2016

Anna University zone 12 Inter Collegiate  Basket Ball Tournament held at BIT

Runner

 

S.Reesha

II  CSE

26.8.2016
&
27.8.2016

Anna University Zone 12 Inter collegiate Badminton Tournament,
Tiruchengode

I

 

V.Arun Kumar

II CSE

24.08.2016

Blood donation Camp in NSS

Participation

 

Geonith George

I  CSE

23.08.2016

Men Table Tennis

Silver medal

 

M.G.Rokinth

I  CSE

12.08.2016

Cricket

Participated

 

M.P.Reethana

I  CSE

12.08.2016

Volley Ball

II

 

M.P.Reethana

I  CSE

12.08.2016

KhoKho

II

 

P.Keerthiga.

I CSE

12.08.2016

VolleyBall

I

 

S.Khavya

I CSE

12.08.2016

HandBall

I

 

P.LakshmiNarayanan

I CSE

12.08.2016

VolleyBall

I

 

S.K.Krishnakanth

I CSE

12.08.2016

BasketBall

I

 

S.Sabari

I  CSE

12.08.2016

Badminton

Participated

 

S.Saran

I  CSE

12.08.2016

Shuttle

Participated

 

T.Saravana Kumar

I  CSE

12.08.2016

Shuttle

Participated

 

R.JeyatRathan

I  CSE

12.08.2016

  Foot ball

Participated

 

S.Harshini

I  CSE

12.08.2016

Hand Ball

Participated

 

T.Karthiga

I  CSE

12.08.2016

Hand Ball

Participated

 

Madhuvarshini

I  CSE

12.08.2016

KhoKho

Participated

 

Muthukumar

I  CSE

12.08.2016

Chess

Participated

 

MuraliSaravanan

I  CSE

12.08.2016

Shuttle

Participated

 

Mithra

I  CSE

12.08.2016

Basket ball

First prize

 

Mithra

I  CSE

12.08.2016

Long jump

Third Prize

 

Mithra

I  CSE

12.08.2016

 Javelin

First prize

 

B.Mohankumar

I  CSE

12.08.2016

Community      Radio- Rj

-

 

B.Mohankumar

I  CSE

12.08.2016

Ball Badmitton

Participated

 

Karthiba

I  CSE

12.08.2016

Handball

I

 

Karthiba

I  CSE

12.08.2016

800m

I

 

Karthiba

I  CSE

12.08.2016

400m

II

 

Vishnu Bharathi

I  CSE

12.08.2016

Handball

Participated

 

N.Vinith

I  CSE

12.08.2016

100m

Participated

 

N.Vinith

I  CSE

12.08.2016

400m

Participated

 

N.Vinith

I  CSE

12.08.2016

Kho-Kho

Participated

 

T.Vignesh

I  CSE

12.08.2016

Volley Ball

Participated

 

Vikas

I  CSE

12.08.2016

Cricket

Participated

 

Yogeshwaran

I  CSE

12.08.2016

Batminton

Participated

 

D.Sudeep

I  CSE

12.08.2016

FootBall

Runner

 

D.Sudeep

I  CSE

12.08.2016

Kho-Kho

I

 

R.Suvetha

I  CSE

12.08.2016

Handball

I

2015 - 2016

s. no.

Name of students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

T Nandhini Sri

II CSE B

23.01.2016 to 29.01.2016

NSS camp kaliyur and vettuvanpudhur

Participated

 

P Janarthanan

IV CSE A

23.01.2016 to 29.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpudhur

Participated

 

S Karthick

II CSE C

23.01.2016 to 30.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpudhur

Participated

 

G Priyanka

III CSE B

23.01.2016 to 30.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpdhur

Participated

 

D Sunmathi

III CSE C

23.01.2016 to 30.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpdhur

Participated

 

R Rahul

III CSE C

23.01.2016 to 30.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpdhur

Participated

 

R Ramesh

III CSEC

23.01.2016 to 30.01.2016

NSS Camp kaliyur and vettuvanpudhur

Participated

 

R Rahul

III CSE C

05.01.2016

Blood donation camp

Participated

 

D Sunmathi

IIICSE C

26.12.2015

Serving food in kalyana perumal kovil

Participated

 

R Ramesh

III CSE C

26.12.2015

Serving food in kalyana perumal kovil

Participated

 

R Rahul

III CSE C

26.12.2015

Serving food in kalyana perumal kovil

Participated

 

D Sunmathi

III CSE C

21.12.2015

Road safety awareness

Participated

  R Ramesh
M G Saran Kumar
D Sunmathi
III CSE C 08.10.2015 Rally-Trauma Awareness Participated
  M Sureka IV CSE C 31.08.2015 Ball badminton zonal tournament Participated
 

M Priyanka

IV CSE C

20.08.2015

Basket ball zonal tournament

IV Place

  N Subha

IV CSE C

20.08.2015

Basket ball zonal tournament

IV Place

 

D Sunmathi

III CSE-C

15.08.2015

School Events for Independence day at Modhur

Participated

 

R Ramesh

III CSE C

15.08.2015

School Events for Independence day at Modhur

Participated

 

M G Saran kumar

III CSE C

15.08.2015

School Events for Independence day at Modhur

Participated

 

C Selvaraj
P Nagararasan

II CSE C

20.07.2015 to 29.07.2015

NCC-Combined annual training camp

Participated

2014 - 2015

s. no.

Name of students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

Saran kumar M G
Rahul R
Ramesh R

II CSE C

26.04.15

CIG Orphanage, Gobi

Organized Fun events

 

Vijaya Kumar R
Santhosh M

I CSE C

23.02.15&
24.02.15

Yoga Competition

Participated

 

Balakrishnan

III CSE A

02.02.15&
03.02.15

Kabadi - TIES

Participated

 

Dinesh kumar

III CSE A

02.02.15&
03.02.15

Kabadi - TIES

Participated

 

Karthick R

III CSE A

02.02.15&
03.02.15

Kabadi - TIES

Participated

 

Vivek M

II CSE C

29.09.2014 &
30.09.2014

Basket Ball - Zonal

II

 

Subha N
Priyanka M

III CSE C

18.09.2014

Basket Ball - Zonal

Runners

 

Murugan R

III CSE C

09.09.2014to
13.09.2014

Cricket - Anna University Zonal

III

2013 - 2014

s. no.

Name of Student (s)

Class

Date

Event

Prize / Place / Participation only

Venue

 

A.Udhaya dhara

S4 CSE C

17.02.14

Debate

Participated

Kongu Engineering College

 

M.Sruthi

S4 CSE C

17.02.14

Debate

Participated

Kongu Engineering College

 

S.Manoj kumar

S4 CSE B

17.02.14

YUGAM’14

Participated

KCT

 

S.Manoj kumar

S4 CSE B

17.02.14

Kaviyarangam
(YUGAM’14)

Participated

KCT

 

Boopathy J

S7 CSE B

30.09.13 to 01.10.13

4*400 Relay

III

Anna university Zonal

 

Praveen K S M

S5 CSE B

10.09.13 to 13.09.13

Basket ball-Men

III

Anna university Zonal

 

Premalatha V

S5 CSE B

10.09.13 to 13.09.13

Basket ball-Women

III

Anna university Zonal

 

R. Rahul

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

 

S.Selvarani

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

 

P.Padmapriya

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

 

N.Subhashree

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

 

K.Nivethitha

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

 

A.Poornima

S5CSEB

02.09.13 to 05.09.13

Industry defined problems

Participated

BIT

...2012

s. no.
Name of students(s)
Class Date Event Prize / Place
 

R.Sadhan kumar

IV CSE B

24.9.2011 to
26.9.2011

Men Football in 
Anna University Inter Zonal men football Tournament

5th Place

 

R.Sadhan kumar

IV CSE B

19.9.2011 to
21.9.2011

Men Football in Anna University Zone-5 football Tournament

Gold Medal

 

A.Ashok 
S.Santhosh kumar

III CSE A 
IV CSE B

16.9.2011 to
19.9.2011

Men’s Volley Ball in Kongu Trophy-2011

Participated

 

T Vignesh

IV CSE

30.1.2010 to

2.2. 2011

FLIM Festival on International Sports and Cultural Carnival, VIT University

II

 

M Ramakrishnan

IV CSE

23.01.2011

Quiz Trac 2011 (General Quiz PSG, Cbe)

III

 

M Ramakrishnan

IV CSE

22.01.2011

Inter Face Technology (CIT) General Quiz

I

 

S Prakashkumar

II CSE

22.01.2011

Hocker 
“Techtrophy”

III

 

S Prakashkumar

II CSE

22.01.2011

Hocker 
“Techtrophy”

III

 

Pon.Jayanthi 
D Dhivya 
R Umamaheswari

IV CSE

III CSE

II CSE

14.09.2010

Women Ball Badminton, Anna University of Technology, Coimbatore, Inter Zonal held at R V S College of Engg & Technology, Cbe.

Gold Medal

 

R Muthupriya

II CSE

24.07. 2010 to

26.07.2010

Hammer throw

III

 

R Muthupriya

III CSE

09.07. 2010 to

10.07.2010

Short Put 
Hammer Throw

III

 

D Dhivya

III CSE

09.07. 2010 to

10.07.2010

Discuss Throw 
Hammer Throw

I
I

 

R Muthupriya

III CSE

09.07. 2010 to

10.07.2010

Short Put 
Hammer Throw

III

 

D Dhivya

III CSE

09.6.2010 to

10.6.2010

Discuss Throw 
Hammer Throw

I

 

D Dhivya

II BE CSE

24.04.2010 to 
25.04.2010

Hammer

Gold Medal

 

D Dhivya

II BE CSE

24.04.2010 to 
25.04.2010

Hammer

Gold Medal

 

D Dhivya

II BE CSE

24.04.2010 to 
25.04.2010

Hammer

Gold Medal

 

K Loganathan

III CSE A

02.03.2010 to

03.03.2010

Zonel Basket Ball

II

 

S Madhavan

III CSE A

13.03.2010

800-Met (Running)

II

 

R Sadhankumar

II CSE B

07.02.2010 to

14.02.2010

Foot ball

I

 

P Gunavathi

II CSE A

23.01.2010 to

24.01.2010

CENTIES – 2010 Volley ball

I

 

P Gunavathi

II CSE A

25.02.2010 to

27.02.2010

TCE trophy-Volley ball

I

 

D Dhivya

II CSE A

25.02.2010 to

27.02.2010

TIES-2010: Atheletics, Short put, discus throw, Javelin, Hammer

IV & V

 

P Gunavathi

II CSE A

14.02.2010 to

27.02.2010

TIES-2010: Volley Ball

IV

 

Pon Jayanthi

II BE CSE

3.03.2009

Ball badminton

Winner

 

N M Nithya

II CSE

3.03.2009

Chess

Winner

 

P.Dhinesh 
K Divya

II BE CSE

02.03.2009

Athletic

II

 

E Deepa 
V K Banupriya 
P Kavitha

II CSE

01.03.2009

Marathan

Winners

 

S Divya 
K Divya

II BE CSE

01.03.2009

Marathan

IV

 

S Leena, M Dhivya, V Dhiya, R Gowthami, G Keerthi varsha, K Lavanya

III BE CSE

21.2.2009

TransItion’09 
Panaroma, CTS, Coimbatore

I

 

Pon Jayanthi

II BE CSE

24.02.2009

Dazzle dort Ball badminton

Runner

 

P Dinesh 
S Dinesh 
S Baranidharan

II BE CSE

18.02.2009

NCC

LCPL 
LCPL 
CPL

 

K Aruna 
K Divya 
M Malathy 
V K Banupriya

II BE CSE

13.02.2009

Skylarc’09

Man of the Runner match

 

P.Deepac Raja 
R Kavin 
K S Kalanithi

III BE CSE

11.02.2009 to 14.2.2009

HANZAAC’09 
Handball Inter departmental

Winner

 

S Lalithambigai
V K Banupriya

II CSE

5.01.2009 to

07.01.2009

Volleyball

Runner

 

K Loganathan

II CSE

2.01.2009 to

07.01.2009

Slamduck (Basket ball)

III