DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

 
COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING
The Department of Computer Science and Engineering is a unique center of BIT established in 1996. It offers a 4 year B.E (Computer Science and Engineering) programme and 2 year M.E. (Computer Science and Engineering) programme. The B.E. Computer Science and Engineering Programme has been accredited by NBA, New Delhi for 5 years. The department has been recognized as a centre for carrying out Ph.D./M.S. (By Research) Programme under Anna University, Chennai. It has dedicated and specialized faculty members in different areas of Computer Science and Engineering with rich experience in academics, industry and research. The department has well equipped and spacious laboratories with modern computer equipments.

Vision

  • To excel in the field of Computer Science and Engineering, to meet the emerging needs of the industry, society and beyond.

Mission

  • To impart need based education to meet the requirements of the industry and society.
  • To build technologically competent individuals for industry and entrepreneurial ventures by providing infrastructure and human resources.
  • To prepare students for higher education and research oriented activities.

Programmes

  • B.E. - Computer Science & Engineering - 4 Years(intake 240)
  • M.E. - Computer Science & Engineering - 2 Years (intake 24)
  • Ph.D. / M.S. (By Research)

Infrastructure Facilities

Curriculum & Syllabi

Training & Placement

Faculty & Staff

Students

Short-Term Courses & Value-Added Courses

Seminars, Conferences & Workshops

Research & Consultancy

Consultancy Services

Name of the Faculty Title Duration Amount (Rs.) Organization Status (Completed / Ongoing)
Mr. P. Sampath Training on Project Management through Microsoft Project 15 Days 25000.00 Lakshmi Machine Works Limited Under Progress


 

 

 

Students Abroad

S. No. Batch Name Of The Alumini Qualification Organisation
1

2003

R.HariHara Subramaniam

M.S

Australia

2

2003

Sudheir Sakaravarthi

M.B.A

USA

3

2005

Vinoth kumar

M.S

Singapore

 

Students Achievements

 

Best Students Award

Project award

Papers presented in seminar/conference in India

S.NO Date Name of Students/Class Organizer Program Position
1

10.01.08

D. Pratheeba
R. Sathiya
Third year CSE

K S R College of Engineering, Thiruchengodu

Embedded System

Paper selected

2

12.01. 08

J.Dhivya

KSR College of Engineering, Tirunchengodu.

Embedded System

Paper Presented

3

18.01.08

V.Saranya

Government College of Engineering, Salem.

Grid Computing

Paper Presented

4

18.01.08

V.Seethe Devi

Government College of Engineering, Salem.

Grid Computing

Paper Presented

5

22.01.08

M.Nandhini , S.Abirami

Government College of Engineering, Salem

Data Mining

Paper Presented

6

24.01.08&
25.01.08

B.Veera Shobana
J.Priyankha
Second year CSE

Kumaraguru College of Technology

Crypto graphy

Second Place

7

05.02.08

N.Arun
N.Madhu suthanan
II YEAR CSE

SACS MAVMM Engineering College, Madurai

Bio Informatics

      -

8

21.02.08

S.Ganesh Kumar
III YEAR CSE

KSR College of Engineering,
Thiruchengode

Nano
Technology

  First 
  prize

9

03.03.08

M.Nandhini
Ms.S.Abirami
III YEAR CSE

SSM College of Engineering, Komarapalayam

Wireless Communication

      -

10

28 to 31 August 08

K.Senthil Kumar
II CSE B
Domestic Windmill

BIT

Futura-08

First Prize Project

11

15th & 16th Sept’08.

P.Sowndarya
M.SivaRanjini
III CSE

Park College of Engineering & Technology, Coimbatore.

KENTROX’08
National Level Technical Symposium

2nd Prize

12

04.09.08

P.Karthikha
P.Malathi
AL.Jeya
R.Kalpana
S.Lalithambigai
N.Nandhini
B.Meenakshi
D.Kalaiyarasi
II CSE

M.Kumarasamy College of Engineering, Karur.

SYMPOMKCE ’08

-

13

20.3.08

N.Sadhasivam,
S.Saravana Kumar,
S.Senthilnathan
Ist year ME CSE
P.Vasanth
III year CSE

Microsoft

GO A-LIVE Challenge

Participated

14

03.3.08

M.Nandhini
S.Abirami
III year CSE

Vivekananda Engineering College for Women, Trichengode

 

Participated

15

15.3.08

N Hema sankari Arasu
B Keerthana

Cognizant Technology
Solutions

Transition 08
(CTS)

Participated

16

28.3.08

Dharshana Gandhi
K. Priyadharsini

TRI Technologies Mumbai

Vision Trix

Participated

17

6.8.2011

A.Ayesha Farha
III CSE A

Velammal Engineering College,Chennai

Chess Robot

III prize

18

6.8.2011

G.Ramya
III CSE A

Velammal Engineering College,Chennai

Chess Robot

III prize

19

19.8.2011

R.Kavipriya
III CSE A

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Grid Computing

Participated

20.

19.8.2011

S.Kalpana
III CSE A

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Grid Computing

Participated

21

19.8.2011

P.Tamilselvann
III CSE B

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Wireless Network Security

3rd prize

22.

19.8.2011

C.R.Sidharthan
III CSE B

Mahendra Institute of Technology, Tiruchengode.

Wireless Network Security

3rd prize

23

26.8.2011 & 27.8.2011

A.Nallathambi
III CSE A

Cape Institute of Technology, Kanyakumari

Image Processing

Participated

24

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Balaji
III CSE A

Cape Institute of Technology, Kanyakumari

Wireless Network Security

Participated

25

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Surrendarnath
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Wireless Network Security

Participated

26

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Sundarraj
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Cloud Computing

Participated

27

26.8.2011 & 27.8.2011

P.Tamilselvann
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Cloud Computing

Participated

28

26.8.2011 & 27.8.2011

S.Surrendarnath
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Dragging Systems using mobile sensors

Participated

29

26.8.2011 & 27.8.2011

N.Vignesh
III CSE B

Cape Institute of Technology, Nagercoil

Dragging Systems using mobile sensors

Participated

30

6.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

Kings College of Engineering , Thanjavur.

Artificial Intelligence

Participated

31

9.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

University College of Engineering, Thindivanam.

Grid Computing

Participated

32

9.9.2011

P.Sivaprakash
G.Manoj

University College of Engineering, Thindivanam.

Digital Image Processing

Participated

33

13.9.2011

K.Selvakumar
T.Yokesh

Nandha college of Technology, Erode.

Neural Networks based on Vehicle License Technologies

Participated

34

27.9.2011

K.S.Keerthana
S.Dharanya

Vellalar College of Engineering and Technology, Erode.

Wireless Broadcast Environment

Participated

35

28.09.11

Dhivya.M
Kiruthika.MU

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Embedded System

Participated

36

28.09.11

Ayesha Farha .A

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Data Mining & Warehousing

Participated

37

30.09.11

Bhuvaneshwari.V

Velammal College of Engg & Tech, Madurai

Robotics & Computer Vision in swarm intelligence & traffic safety

2nd Prize

38

29.09.11

Manimegalai R
Nithya G

KGISL institute of information management, Coimbatore

Cloud computing & its security issues

Participated

39

30.09.11

Ganapathy.B
Venkatesh.R

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

e-Waste Management

Participated

40

30.09.11

Dhivya.D
Kavipriya.R

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Green Technology

Participated

41

30.09.11

Saranya.R

Velammal College of Engineering and Technology, Madurai

Embedded System

Participated

42

23.09.11

Anandapriya A K
Iswarya Sivaprakash

K.S.R. College of Engg., Thiruchengode

LIP reading using Neural Network

2nd Prize

43

24.09.11

Kalpana S
Kavipriya R

VMKV Engg College , Salem

Data Mining & Data Warehousing

Participated

43

24.09.11

Anandapriya A K
Iswarya Sivaprakash

VMKV Engg College , Salem

LIP reading using Neural Network

Participated

44

24.09.11

Gire Prasad R
Muthu manickam R

VMKV Engg College , Salem

Artificial Intelligence

Participated

45

27.09.11

Keerthana.K.S
Dharanya.S

Vellalar College of Engineering and Technology Erode.

Wireless Broadcast Environment

Participated

46

28.09.11

Dhivya.M
Kiruthika.MU

Dr.Mahalingam College of Engg & Tech, Pollachi (IEEE)

Embedded System

Participated

47

29.09.11 &

30.09.11

Balavignesh B S
Maikandan

Paavai Engineering College, Namakkal

Embedded System

Participated

48

1.10.11

B.Ganapathy
R.Venkatesh

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

E-Waste Management

Participated

49

1.10.11

M.Dhivya

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Waste to Electrical Energy

Participated

50

1.10.11

Gokulapriya
Indhuja

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Global Warming

Participated

51

1.10.11

D.Dhivya
R.Kavipriya

ISTE, Jayam College of Engg, Dharmapuri

Geo Technology

Second Prize

52

1.10.11

R.Naresh
Mithun Aravinth

K.S.R.Engineering

College, Thiruchengode

Embedded System

First Prize

53

3.10.11

S.Vinodhni
Srivathsan Gayathri

Erode Sengunthar Engineering College, Erode

Network Security

Participated

54

8.10.11

T.Kousik
R.Naresh

Excel Engineering College, Salem

Image Processing

First Prize

55

05.01.12

Anish Kumar R
Arun Karthik G

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Enterprise level benefits in Cloud Computing

Participated

56

05.01.12

Sujitha C
Surekha K

Hindustan College of Engineering & Technology, Coimbatore

An efficient file search & Retrieval in Unstructured P2P Network based on UIM Socianet Access System

Participated

57

20.01.12

Ashwin A
Balamurugan M

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Portability for C using Virtual Runtime Environment

Participated

58

27.01.12

Ananda Priya A K
Iswarya Sivaprakash

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Lip reading using Neural Networks

Participated

59

27.01.12

Kruthika Mu
Manimegalai R

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

Virtual Network Computing

Participated

60

27.01.12

Sujitha C
Surekha K

Coimbatore Institute of Technology,

Coimbatore

An efficient file search & Retrieval in Unstructured P2P Network based on UIM Socianet Access System

I Prize

61

27.01.12

Varuna S
Sathya R

Knowledge Institute of Technology,

Salem

Security in near field Communication

Participated

62

31.01.12

Dhivya M
Preetha S

Loyola Institute of Technology, Kanyakumari

Wireless heartbeat Monitoring System

Participated

63

31.01.12

Aravindhraj N
Vishnuvarthan R

Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Identifying Talents using Data Mining Classification

Participated

Conference

S.No Date Name of Student Title of Programme Organized by Period
1.

31.01.08

Mr.C.Praveen
Mr.D.V.Ravikumar
Mr.M.Surendar
Third year CSE

‘KRIYA’08

PSG College of Technology, Coimbatore.

1 day

2.

21.01.2008

Mr.B.Prabhu Shankar

‘Saarang’08

IIT/ Madras.

1 day

3.

27.09.08

S Subash
R Ramkumar
III year CSE

JETSYM’08

St. Joseph’s College of Engineering, Chennai

1 day

4.

09.09.08

B Sathesh
R Ramkumar
III year CSE

JETSYM’08

K S Rangasamy College Of Technology,
Tiruchengode

1 day

 

 

 

 

Laboratory Facilities

S. No.
name of the Lab
ArEa

1

CSE LAB- 1

131.67

2

CSE LAB-2

146.25

3 CSE LAB-3

130

4 CSE LAB-4
130

5

FREE AND OPEN SOURCE SOFTWARE LAB

68

6

CISCO LAB

68

7

SUN LAB

165

8

COMPUTER CENTRE

130

9 DIGITAL SYSTEM DESIGN LAB
84
10 MICROPROCESSOR AND MICROCONTROLLER LAB

94

SPECIAL LABS ESTABLISHED

S. No.
name of the Lab

1

CLOUD COMPUTING LAB

2

MOBILE PERVASIVE LAB

3

INTEL INTELLIGENCE SYSTEMS LAB