Extra-Curricular Activities

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS Outside

2016 - 2017

s. no. Name of students(s) Class Date Event Place Prize
 

D. Subash

S5 EEE B

23.09.2016 to 24.09.2016

Men Kabaddi

SSM College of Engineering, Komarapalayam

Bronze Medal

 

M.I.Jayshree

S7 EEE A

22.09.2016

Women Volleyball

Institute of Road and Transport Technology, Erode

Bronze Medal

 

A.U. Sala Gokul Kumar

S5 EEE B

19.09.2016

Circuit Debugging

Tamil Nadu College of Engineering

Participated

 

T. Omprakash
M. Sampathkumar

S5 EEE B

19.09.2016

Quiz

Tamil Nadu College of Engineering

Participated

 

S.Vivek

S7 EEE B

1109.2016 to 12.09.2016

Table Tennis - Zonal meet

BIT, Sathy

Participation

 

C.V.Sivaramadurai

S3 EEE B

26.08.2016 to 27.08.2016

Men Badminton

KSR College of Technology

Bronze Medal

 

K.M.Deepika Rani

S3 EEE A

26.08.2016 to 27.08.2016

Women Badminton

KSR College of Technology

Gold Medal

 

R.Swathy

S5 EEE B

25.08.2016 to
28.08.2016

Poomsae
(Team)

GTN Arts College, Dindigul.

Gold Medal

 

R. Swathy

S5

25.08.2016 to 28.08.2016

29th TamilNadu State Taekwondo Championship-2016 - Under 30 Years Group POOMSAE

G.T.N Arts College, Dindigul

Gold Medal

 

R. Swathy

S5

25.08.2016 to 28.08.2016

29th TamilNadu State Taekwondo Championship-2016 - Under 30 Years Mixed Pair POOMSAE

G.T.N Arts College, Dindigul

Gold Medal

 

R. Swathy

S5

25.08.2016 to 28.08.2016

29th TamilNadu State Taekwondo Championship-2016 - Senior Girls Under 49KG

G.T.N Arts College, Dindigul

Participation

 

C. V. Sivaramadurai

S3 EEE B

25.08.2016
To
27.08.2016

AUSB Zonal Tournament

KSR College of Technology

Participation

 

N. Arul Kumar
R. Sanjay

S5 EEE B

24.08.2016

NSS Blood Donation Camp

BIT, Sathy

Participation

 

S. Vivek

S5 EEE B

23.08.2016

Men Table Tennis

Anna University Zone12  Excel College of Engineering and Technology, Pallakkapalayam

Silver Medal

 

B.Risaana

S5 EEE B

23.08.2016

ICTACT YOUTH PRESENT 2016 (National pre finale)

Regional Finale -Coimbatore

Participated

 

B. Risaana

S5 EEE B

19.08.2016

ICTACT YOUTH PRESENT 2016

Regional Finale - Coimbatore

First prize

 

K. Somesh

S1 EEE

12.08.2016

Freshers meet
(cricket)

BIT, Sathy

Second prize

 

D. Runish Kumar

S1 EEE

12.08.2016

Freshers meet
(ball badminton)

BIT, Sathy

Second prize

 

D. Runish Kumar

S1 EEE

12.08.2016

Freshers meet
(100mts running)

BIT, Sathy

Third prize

 

R. Tharani

S5 EEE B

17.08.2016

Women Chess

Anna University Zonal Tournament MPNMJ Engineering College, Chennimalai.

Silver Medal

 

R. Vigneh

S5 EEE B

11.08.2016 to 12.08.2016

Technical Event - Robo Car Racing

SNS College of Engineering, Coimbatore

Participation

 

E. Raajeshwar
B. Bharath

S5 EEE B

11.08.2016 to 12.08.2016

Circuit Debugging

SNS College of Engineering

Second prize

 

E. Raajeshwar

S5 EEE B

11.08.2016 to 12.08.2016

Connexion

SNS college of engineering

Second prize

 

E. Raajeshwar
R. Sabarish
T. G. Premkumar

S5 EEE B

11.08.2016 to 12.08.2016

ROBO Car Racing

SNS College of Engineering

Participated

 

K. Surya

S3 EEE B

11.08.2016

TechnoFun

SNS Engineering College

Participated

 

R. Vigneh

S5 EEE B

09.08.2016 to 10.08.2016

Technical Event

Kamaraj College of Engineering and technology, Virudhunagar

2nd Prize

 

R. Vigneh

S5 EEE B

09.08.2016 to 10.08.2016

Technical Event

Kamaraj College of Engineering and technology, Virudhunagar

1st  Prize

 

R. Vigneh

S5 EEE B

09.08.2016 to 10.08.2016

Technical Event

Kamaraj College of Engineering and technology, Virudhunagar

3rd Prize

 

B. Bharath

S5 EEE B

09.08.2016 to 10.08.2016

Paper

ManiaKamaraj college of Engineering and Technology

Participated

 

B. Bharath

S5 EEE B

09.08.2016
To 10.08.2016

Connexion

Kamaraj college of Engineering and Technology

Participated

 

B. Bharath

S5 EEE B

09.08.2016
To 10.08.2016

Circuit Untangle

Kamaraj college of Engineering and Technology

First Prize

 

B. Bharath

S5 EEE B

09.08.2016
to 10.08.2016

Minute to Win it

Kamarajcollege of Engineering and Technology

Third Prize

 

R. Vigneh
S. Saravanan
S. Santhosh
R. Shree Vinoth

S5 EEE B

04.08.2016

National Robotics Football League Championship

BIT, Sathy

Participated

2015 - 2016

s. no. Name of students(s) Class Date Event Place Prize
  T. Ramesh II EEE A 05.04.2016 Yoga Competition Yoga Center, BIT Participated
  J. Vinoth Kumar S8 EEE B 08.02.2016 to 10.02.2016 Cricket BIT,Sathy Winner
  S. Vivek S4 EEE B 08.02.16 to 10.02.16 Table Tennis BIT,Sathy Winner
  C.Srinithi S6 EEE B 30.01.16 to 31.01.2016 Inter zonal Woman’s Kabaddi Match BIT, Sathy Participation
 

Swathy R

S3 - B

25.10.2015 to 27.10.2015

8th National Taekwondo (Poomsae) Championship 2015

Swaran Bharati Indoor Stadiuum, Vishakhapatnam, Andhra Pradesh

Silver Medal

 

Ravi Shankar S

S-B

17.10.2015 to 28.10.2015

1.Volley ball,
2. National Integration Awareness Program,
3.Culturals

National Integration Camp (NIC),
Mumbai

Winners

  Sowntharya R S3-EEE-B 14.10.2015 to
16.10.2015
DIENST BIT, Sathy Paticipated
  Aswin Yokesh A S5 EEE A 30.09.2015 National Workshop on Online Business Opportunities BIT, Sathy Paticipated
 

Krishna Kumar J

S3 EEE A

09.09.2015 to 12.09.2015

AUSB Zonal Tournament

Shree Venkateshwara Hi-tech, Gobi

Paticipated

 

Akilaa A

S7EEEA

01.09.2015

Anna university zonal ball badminton

Anna university zonal ball badminton

2nd Prize

 

SRINIVASAN R
SRIDHAR S
VINOTH R
SURIYA S
NANDHA KUMAR P

S3 EEE B

20.07.2015 & 29.07.2015

NCC CAMP - Combined Annual Training Camp

Karpagam university, Coimbatore

Participation

 

SWATHY R

S3 EEE B

15.07.2015 to
17.07.2015

District Level Athletic meet

Erode

Participation

 

THARANI R

S3 EEE B

13.07.2015 to 14.07.2015

Anna University, Zonal Chess meet

Erode

III

2014 - 2015

s. no. Name of students(s) Class Date Event Place Prize
 

SANCHANA S

S3 EEE B

18.04.2015

Cricket

BIT, Sathy

I

 

R THARANI

S3 EEE B

18.04.2015

CHESS

BIT, Sathy

I

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

ATHELETS(100m)

BIT, Sathy

III

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

Long jump,

BIT, Sathy

II

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

ATHELETS(200m),

BIT, Sathy

III

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

ATHELETS(4 x 400m Relay)

BIT, Sathy

III

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

ATHELETS(4 x 100m Relay)

BIT, Sathy

III

 

R SWATHY

S3 EEE B

18.04.2015

High jump

BIT, Sathy

III

 

KRISHNA KUMAR J

S3 EEE A

02.02.2015 TO 06.02.2015

TIES 2015

Sri Sairam Engineering College

IV

 

SANCHANA S

S3 EEE B

18.09.2014

Basket ball - Anna University Zonal Tournament

Erode Builder Educational Trusts Group of Institution, Kangeyam

Runner

 

s. no. Name of students(s) Class Date Event Prize / Place
 

PRIYANKAA.R

S5 EEE

    07.07.2013

Karate KATA Competition

Zonal level

 

PRIYANKAA.R

S5 EEE

30.09.2013 to 01.10.2013

4X100 RELAY

Third

 

PRIYANKAA.R

S5 EEE

30.09.2013 to 01.10.2013

100 Mts HURDLE

First

 

PRIYANKAA.R

S5 EEE

30.09.2013 to 01.10.2013

TRIPLE JUMP

First

 

R.G.Dhinesh

S7 EEE A

27.09.2012

RC Race

II Place 10,000 Cash prize

 

S.Dinesh Babu
U.Santhosh

S7 EEE

22.09.12
To
25.09.2012

Men Football

Gold Medal winner

 

M.Subaramani

S5 EEE

22.09.12
To
25.09.2012

Men Football

Gold Medal winner

 

V.Kalaivani
M.Surya

S5 EEE

19.09.2012

Hockey Player

Bronze Medal winner

 

S.Swetha Srivarna

S3 EEE

19.09.2012

Hockey Player

Bronze Medal winner

 

P.Preethi
P.Sruthi
S.Preethy

S5 EEE

17.09.2012

Women Ball Badminton

Silver Medal winner

 

A.Swathika

III Year

25.01.2009

TCE Trophy

Gold

 

M.Sindhu

III Year

25.01.2009

TCE Trophy

Gold

 

Shriram Sait

III Year

27.012009

TCE Trophy

Participation

 

G.Dharnendran

IV Year

14.02.2009 to 20.02.2009

NSS Camp

Participation

 

S.P.Aneesh

III Year

22.2.2009

Basket Ball Tournament

10th Place

 

N.Deepesh

III Year

22.2.2009

Foot Ball

Tournament

10th Place

 

B.Kavya

III Year

22.2.2009

Hockey

Tournament

Ist Position

 

A.Kavitha

N.S.Madhuniha

II Year

22.2.2009

Volly Ball

Tournament

Winners/ Tamilnadu CE

 

R.Vijay

III Year

13.03.2009 to 15.03.2009

NCC Camp

‘C’ Certificate

 

N.Kalaiarasan

M.Sathish Kumar

II Year

17.03.2009 to 19.03.2009

CIT Trophy 09 Inter Engineering College Cricket Tournament

Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 

G.Deepak

IV Year

17.03.2009 to 19.03.2009

CIT Trophy 09 Inter Engineering College Cricket Tournament

Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 

N.Priyadharsini

II Year

22.03.2009

Volly Ball

Tournament

Participation

 

V.Suryaprakash

II Year Sec B

08.07.2009

Volleyball Tournament

II Prize

Cash Award Rs.3000/-

 

V.Thiyagarajan
Deepak Srinivas

II Year Sec B

08.07.2009

District level Rotaract meet “vaanavil” at Tirupur.

Participate

 

S.Shriram Sait

IV year

Sec B

10.07.09

to

13.07.09

Erode District Level men Football Tournament at Kamadenu Arts and Science College, Sathyamangalam

Cash Award of Rs. 3001/-

 

Arthi Philo

II Year A Sec

21.08.09

To

24.08.09

Fiffle Shooting

Madurai

 

V.Thiyagarajan

II Year B Sec

09.06.09

Table Tennis

2 nd Prize

 

Surya Prakash

II Year B

09.06.09

Volleyball

Ist Price

 

S.Uthra

M.Sindhu

IV year B

27.08.09

Basket ball zonals

Silver

 

A.Swathika

M.Sindhu

IV Year

30.09.2009

To

01.10.2009

Volleyball Tournament

Gold Medal, Sri Ramakrishna Engineering College, Coimbatore

 

R.Pradhap

IV Year

07.10.2009

To

09.10.2009

Pole Vault

Silver, Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 

M.Sindhu

B.Kavya

IV Year

09.10.2009

Women Hockey Tournament

Bronze Medal, Park Engineering and Technology, Coimbatore.

 

M.Kalaimugil

IV Year

07.10.2009

To

09.10.2009

Women Athletes

Bronze, Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 

Pavithra

II Yr

08.01.2010

Women Handball Tournament

Tamilnadu College of Engineering, Coimbatore

Gold Medal Tamilnadu College of Engineering, Coimbatore

 

M.Sindhu

A.Swathika

IV Yr

09.01.10

To

10.01.10

Women Volleyball Tournament, Tamilnadu College of Engineering, Coimbatore

Gold Medal

 

N. Priyatharsini

N.S. Madhuniha

 

III YR

 

Anjana

II Yr

 

M.Sindhu (Captain)

A Swathika

IV Yr

14.02.10

to

16.02.10.

Women Volleyball, PSNA College of Engineering, Dindigul

Fourth Position in the Tamilnadu Inter Engineering Sports (TIES - 10)

 

 

N.Priyatharsini

N.S.Madhuniha

III Yr

 

S. Madhu Bala

T. Janani

I Yr

 

N.Kalaiarasan

M.Sathishkumar

K.Rajvignesh

 

III Yr

04.02.10

To

06.02.10.

 

“Sri Krishna Trophy” Inter Engineering College Men Cricket Tournament, Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore

Silver Medal

 

 

SP. Aneesh (Captain)

 

IV Yr

04.02.10 to 06.02.10

Sri Krishna Trophy” Inter Engineering College Men Basketball Tournament,

Sri Krishna College of Engineering and Technology, Coimbatore

Silver Medal

 

 

V. V. Arun Kumar

 

III Yr

 

R.Arun Kumar

II Yr

 

SP. Aneesh (Captain)

 

IV Yr

15.03.10

to

17.03.10

 

Men Basketball Tournament,

Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

Bronze Medal

 

 

V. V. Arun Kumar

III Yr

 

N. Kalaiarsan

III Yr

20.03.10

To

24.03.10

 

Men Cricket Tournament,

MPNMJ Engineering College, Chennimalai

GOLD Medal

 

Aarthi Ganesh

IV

16.08.2010

To

17.08.2010

Women Badminton Tournament

Kong Engineering College, Perundurai

GOLD Medal

 

V.V.Arun Kumar

IV

23.08.2010

To

24.08.2010

Man Basketball Tournament

Chettinad College of Technology, Karur

Bronze Medal

 

N.Priyatharsini

IV

25.08.2010

To

26.08.2010

Women Volleyball Tournament

Erode Sengunthar Engineering College, Thudupathi

GOLD Medal

 

Aarthi Ganesh

IV

16.08.2010

To

17.08.2010

Women Badminton Tournament

Kong Engineering College, Perundurai

GOLD Medal

 

V.V.Arun Kumar

IV

23.08.2010

To

24.08.2010

Man Basketball Tournament

Chettinad College of Technology, Karur

Bronze Medal

 

N.Priyatharsini

IV

25.08.2010

To

26.08.2010

Women Volleyball Tournament

Erode Sengunthar Engineering College, Thudupathi

GOLD Medal

 

Arthi Philo A

III Yr A Sec

02.11.2010

The Coimbatore Rifle club range.

9 Gold Medals, 3 Silver Medals and 1 Bronze Medal in the 36th state Rifle and Pistol Shooting Championship.

 

A.Arthi Philo

III Yr A Sec

24.01.2011

54th NSCC 2011 CIVILIAN Championship,

New Delhi.

1Gold Medal

 

R.Pravin

V.Prasath

K.Surendhar

K.Supret Kumar

II Yr

31.01.2011

SCARA-Robotics

Anna University, Chennai

Participation

 

R.Logambal

III Yr A Sec

12.02.2011

Sports development Authority of tamilnadu(Yoga)

2 nd Prize

 

Pavithra.S
Vinitha Nair
Sivasankari.J

S7 EEE
14.09.2011
Inter collegiate Women Basketball tournament
Bronze Medal
 
Swetha Srivarna.S
S1 EEE 14.09.2011 Inter collegiate Women Basketball tournament Bronze Medal
 

R.G.Dhinesh

III-A

22.02.2012

RC Car race

I Place/ 5000 Cash prize/ Alagappa cheetiyar college of engineering and Technology

 

R.G.Dhinesh

III-A

23.02.2012

RC Car race

 

II Place /5000 Cash prize/ Sri Ramakrishna College of Engineering, Coimbatore

 

R.G.Dhinesh

III-A

24.02.2012

RC Car race

II Place/

3000 Cash prize/ IRTT,Erode

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS at BIT

S.No. Name of students(s) Class Date Event Prize / Place
 

R.Sivagnanam

S P Aneesh

P T Atul George Tharakan

K.Siddharth

P.Balaji Karthik

I.Jaffer Sadique

C.Ramkumar

M.Guruprasath

V.Aswinkarthik

BE(EEE)

29.12.2008

To

07.01.2009

Slam Dunk, Inter Departmental Basket Ball Tournament

1st Position

 

O.P.Mani

Arul mani

Theerthagiri

Harirajan

S.V.Sathish Kumar

Raja

Karthickeyan

Kalaiarasan

M.Sathish Kumar

L.Raj Mohan

Anish

Manish

Siva shanker

Deepak

Chinnaswamy

Mullai Venthan

BE(EEE)

05.01.2009

Textrophy, Inter Departmental Cricket Tournament

1st Position

 

P.Kumareshan

Sivasankar P

R.Sivagnanam

K.Pranesh

K.Vijaya Kumar

 

BE(EEE)

10.01.2009

Spikettes, Inter Department Volleyball Tournament

1st Position

 

Aarthi Ganesh

II EEE A

19.02.2009

Badminton Tournament

Runners

 

N.S.Madhuniha

II EEE A

19.02.2009

Vollyball

Tournament

Winners

 

V.V.Arunkumar

III Yr

02.03.2010

To

03.03.2010

MEN BASKETBALL

Anna University Coimbatore Zone – 5 (Erode Zone) Inter Collegiate Men Basketball Tournament held at BIT, Sathyamangalam

Silver Medal

R.Arun Kumar

II Yr

 

S.Pavithra

J.Sivasankari

V.Vinitha Nair

II yr

02.03.2010

To

03.03.2010

WOMEN BASKETBALL

Anna University Coimbatore Zone – 5 (Erode Zone) Inter Collegiate women Basketball Tournament held at BIT, Sathyamangalam

Bronze Medal

 
D.Gokulprabhu
S8 EEE A April 2012 NSS Best Student Award