Students Achievements

Students Achievements


S.No Name of the Student(s) Branch / Sem. Name of the Event Venue Prize Duration

1

Monisha J
Yogapriya R

VI Sem

Grooming

Fashion Club, BIT

II Prize

16.03.2018

2

Rithesh S

VI Sem

Portfolio Presentation

Anna University

I Prize

07.03.2018

3

Sreelekshmi. S. S

VI Sem

Fashion Sketching

Rathinam Arts & Science College

I Prize

27.02.2018

4

Mohammed Saimul Hassan

II Sem

Fashion Show Model

Rathinam College

I Prize

27.02.2018

5

S. Rithesh
N. Thulasiram

VI Sem

Fashion Show (Designer)

Rathinam College

I Prize (Designer)

27.02.2018

6

S. Mahalakshmi

IV Sem

Fashion Show (Designer)

Rathinam College

I Prize

27.02.2018

7

V. Nirmala
R. Vasanth
S. Ashwin

IV Sem

Fashion Show (Model)

Rathinam College

I Prize

27.02.2018

8

R. Yogapriya
K.N. Kiruthikadevi

IV Sem

Fashion Show (Designer)

Rathinam College

I Prize

27.02.2018

9

R. Yogapriya
K.N. Kiruthikadevi

VI Sem

Real Model Draping

K. S. Rangasamy Institute of Technology

III Prize

23.02.2018

10

S. Rithesh

VI Sem

Fashion Show (Designer & Model)

KSR College

II Prize (Model) & Participation (Designer)

23.02.2018

11

S. Mahalakshmi

IV Sem

Fashion Show (Designer)

KSR College

III Prize

23.02.2018

12

Nirmala. V
Ashwin. S

IV Sem

Fashion Show (Model)

KSR College

III Prize

23.02.2018

13

R. Vasanth

IV Sem

Fashion Show (Model)

KSR College

III Prize & Best Male Award

23.02.2018

14

S. Akash

IV Sem

Fashion Photography

Hindustan College

II Prize

22.02.2018

15

J. Govardhanan

VI Sem

Vasutra Fashion Photography

Hindustan College

I Prize

22.02.2018

16

A.E. Sivasaravanan
J. Govardhanan

VI Sem

Paper Presentation Sartoria 2K18

Sona College of Technology

III Prize

16.02.2018

17

D. Swetha
J.Kaviyadharshini

IV Sem

Mehandhi

Vivekanandha Arts and Science College

III Prize

15.02.2018

18

D. Swetha
J.Kaviyadharshini

IV Sem

Hair-do

Vivekanandha Arts and Science College

I Prize

15.02.2018

19

Saranraj M

VII Sem

Fashion show

Angel College of Engineering & Technology, Tirupur

Best Costume Designer, Stylist & Performance Awards

26.09.2017

20

Govardhanan J
J. Govardhanan

V Sem

Photography

Kongu Arts & Science College

II Prize

16.09.2017

21

Saranraj M

VII Sem

Fashion Show

Kriya, Chennai

III Prize

16.09.2017

22

Vinosha B & Mystica Luxemberg I

V Sem

Surface Ornamentation

VIT, Chennai

I Prize

15.09.2017

23

Vinosha B & Mystica Luxemberg I

V Sem

Bridal Makeup

VIT, Chennai

I Prize

15.09.2017

24

Kaviyadharshini J
Tharani S

III Sem

Mehandi

Lady Doak College, Madurai

III Prize

13.09.2017

25

Saranraj M

VII Sem

Fashion Show

NCFT, Kodaikanal

III Prize

10.09.2017

26

Udayasree R

III Sem

Super Singer

BIT

III Prize

01.09.2017

27

Monisha J
Yogapriya R

VI Sem

Grooming

Fashion Club, BIT

II Prize

16.03.2018

28

Saran Raj M

III Year

Fashion Show

SSM

I Prize

14.03.2017

29

Pavithra

II year

Face Painting

Rathinam College, Coimbatore

II Prize

27.02.2017

30

Govardhanan

II year

Photography

Karpagam Engineering Institute of Technology, Coimbatore

II Prize

27.02.2017

31

Sreelekshmi S S

II year

Fashion Sketching

Rathinam College, Coimbatore

II Prize

27.02.2017

32

Sreelekshmi S S

II year

Project contest International Level

BIT

II Prize

27.02.2017

33

Monambigai C
Sobbiga J
Sruthi T
Saran Raj M

III year

Fashion Show

Rathinam College, Coimbatore

III Prize

27.02.2017

34

Sreelekshmi S S

II year

Fashion Sketching

Kamadhenu Arts & Science College

III Prize

23.02.2017

35

Mystica Luxemburg I
Pragatheswari S

II year

Paper Peesentation

American University of India,Kodaikanal

I Prize

22.02.2017 -
23.02.2017

36

Rajeev K
Vartha Alwar S

III year

Group Dance

Karpagam Engineering Institute of Technology, Coimbatore

II Prize

04.02.2017

37

Mystica Luxemburg I
Vinosha B

II year

Pearls from Pebbles (Wealth out of Waste) - TECHNOVIT’16

VIT Fashion Institute of Technolgy, Chennai

II Prize

15.09.2016 -
17.09.2016

38

Pragatheswari S
Mystica Luxemburg I
Vinosha B

II year

Broad Sheet Attire - TECHNOVIT’16

 VIT Fashion Institute of Technolgy, Chennai

II Prize

15.09.2016 -
17.09.2016

39

Sreelekshmi S S
Janani K

II year

Tex Painting - Texus - 16

Textile Seminar Hall, BIT

Consolation prize

11.08.2016 -
12.08.2016

40

Sreelekshmi S S

II year

Wealth Out of Waste - Texus - 16Â

Textile Seminar Hall, BIT

Consolation prize

11.08.2016 -
12.08.2016

41

Mystica Luxemburg I
Sruthi S
Indhu K
Janani K
Deepthi R
Monisha J
Sasireka J
Kiruthika S
Priyanka S
Pavithra K
Mohana Preethi A
Sowbarniga S K

II year

Picssay - Texus - 16

Textile Seminar Hall, BIT

Participated

11.08.2016 -
12.08.2016

42

Mystica Luxemburg I

II year

Just In Time - Texus - 16

Textile Seminar Hall, BIT

Participated

11.08.2016 -
12.08.2016

43

Deepthi R
Indhu K
Janani K
Aswathi S
Sasireka J
Monisha J
Priyanka S
Pavithra K
Mohana Preethi A
Sowbarniga S K

II year FT

Eco-Snap - Texus - 16

Textile Seminar Hall, BIT

Participated

11.08.2016 -
12.08.2016

2014 - 2015

S.No Name of the Student(s) Branch / Sem. Name of the Event Venue Prize Duration
1
Sarmathi P
Hema Harshini S

B.Tech.(FT)

Surface
Emblishment

Kriya 2015 PSH College of Technology, Coimbatore

I Prize

13.02.2015
-
15.02.2015

2

Sindhu D
Santhameenal G

B.Tech.(FT)

Surface
Emblishment

Kriya 2015 PSH College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

13.02.2015
-
15.02.2015

3

Sindhu D
Santhameenal G

B.Tech.(FT)

Paper Draping

Kriya 2015 PSH College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

13.02.2015 -
15.02.2015

4
Sarmathi P
Gayathri Devi A L
Sivasakthi V
Santhameenal G
B.Tech.(FT) Draping Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore PARTICIPATE 12.02.2015 -
14.02.2015
5

Suvetha K
Kaviya Prabha C

B.Tech.(FT)

Caricature

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

6

Swethameenakshi S
Manithra A

B.Tech.(FT)

Portfolio

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

7

Gayathri D
Sanjutra P R
Saranya P
Lavanya M

B.Tech.(FT)

Comic Strip

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

8

Vignesh Prabhu K
Sanjutra P R
Saranya P
Lavanya M
Raghul G
Veeramani A

B.Tech.(FT)

R-Cube

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

9
Suvetha K
Vinusowndarya S
Hema Harshini S
Kaviya Prabha C
Sindhu D
Periyanayaki S
Aarthi N
Ellakya B
Gayathri D
Srinidhi P
B.Tech.(FT) Draping

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

10
Srinidhi P III B.Tech.(FT)/VI SEM Technical Quiz

Yugam 2015, Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

PARTICIPATE

12.02.2015 -
14.02.2015

11

Mohammed Settu C

III B.Tech.(FT)/VI SEM A

Fashion Show

Nandha Arts & Science, Erode

II Prize

22.01.2015 -
22.01.2015

12

Suvetha K
Srinidhi P
Gayathri Devi A L
Keerthanaa N

III B.Tech.(FT)/VI SEM A

Mehandi

Nandha Arts & Science

PARTICIPATE

21.01.2015 -
21.01.2015

13

Suvetha K
Srinidhi P

III B.Tech.(FT)/VI SEM A

Face Painting

Nandha Arts & Science, Erode

PARTICIPATE

22.01.2015 -
22.01.2015

14

Sruthi T

I B.Tech.(FT)/ II SEM

Fashion Show

Nandha Arts & Science, Erode

PARTICIPATE

22.01.2015 -
22.01.2015

2013 - 2014

S.No Name of the Student(s) Branch / Sem. Name of the Event Venue Prize Duration

1

Mohamed Ismayil A
Vignesh S

B.Tech.( TX)

Live Project on Smart Cooling Textile

Vastra 14
Veermata Jijabai Technological Institute Maharashtra

I Prize

30.01.2014 -
01.02.2014

2

Munirathinam R

III B.Tech.( TX)/ VI SEM A

International Conference on Emerging Trends in Plasma Treatment of Textiles and Production of Nanofibres

Kumaraguru College of Technology
Coimbatore

PARTICIPATE

08.01.2014 -
08.01.2014

3

Ayyappan S

II B.Tech. (FT)/ IV SEM A

Face Painting

Hillario 14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

4

Ellakya B

B.Tech. (FT)

Hairdo

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

5

Gayathri D

B.Tech. (FT)

Mehandi

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

6

Hema Harshini S

B.Tech. (FT)

Fashion Show

Nandha Arts &
Science College
Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

7

Kaviya Prabha C

B.Tech. (FT)

Art from
Waste

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

8

Manithra A

II B.Tech. (FT)/ IV SEM A

Solo Dance

Nandha Arts & Science College Erode - 52

PARTICIPATE

30.01.2014
31.01.2014

9

Pradheeba J

B.Tech. (FT)

Cookery

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

10

Srinidhi P

II B.Tech. (FT)/ IV SEM A

Face Painting

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

II Prize

30.01.2014 -
31.01.2014

11

Suvetha K

B.Tech. (FT)

Face Painting

Hillario?14
Nandha Arts & Science College Erode

PARTICIPATE

30.01.2014 -
31.01.2014

12

Abuthagir Basha M

B.Tech.( TX)

Technical Quiz

Vastra 14
Veermata Jijabai Technological Institute Maharashtra

II Prize

30.01.2014 -
31.01.2014

13

Kirubakaran G

B.Tech.( TX)

Technical Quiz

Vastra 14
Veermata Jijabai Technological Institute Maharashtra

II Prize

30.01.2014 -
31.01.2014