Extra Curricular Activities

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS (2016-2017)

S. No.

Name of the Students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

K. Nikkitha
S. Sundari

S2IT

01.04.2017 to
02.04.2017

GCT Alumni Trophy 2017 Inter Engineering College Women Ball Badminton Tournament at Government College of Technology, Coimbatore

Bronze Medal

 

V. Dhivya
S. Divya Shree
N. Hari Priya
K. Kalaivani
V. Karthick
S. Kiruthika
R. Manimekala
N. B. Dhiva
D. Hema Latha
B. Divya
P. Saalini
S. Sindhuja
K. Nathesh
G. Sujith
J. Gayathri

S8IT

25.02.2017 to
04.03.2017

NSS Special Camp at Kaliyur and Vettuvanpudur

Participated

 

J. Gayathri

S8IT

24.02.2017 to
25.02.2017

Women Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Silver Medal

 

S. Sundari

S2IT

24.02.2017 to
25.02.2017

Women Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Silver Medal

 

R. Suhas

III year

12.02.2017

Man Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Bronze Medal

 

J. Gayathri

IV yr IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

 

S. R. Kirthika

II yr IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

 

S. Sundari

I yr IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

 

B. Paranthaman

S5IT

22.10.2016 to 24.10.2016

ASUB Zonal Tournament (Hockey)

Participation

 

J. Gayathiri
R. S.  Kirthika
M. Nandhini
Kalki

S7IT

19.10.2016 to
20.10.2016

Anna University Zone 12 Inter Collegiate Ball Badminton Tournament at BIT

Gold Medal

 

B. Prabhu

S5IT

15.10.2016

Anna University Zonal Tournament (Cricket)

Participated

  N. Keerthika S7IT 07.10.2016 Joy of Giving “NGO Fund Riser” event by Kumaraguru College of Technology, Coimbatore IIIrd Prize
Rs. 20,000
 

K.M. Madhumitha

S1IT 22.09.2016 Anna University Zone 12 Inter Collegiate Women Vollyball Tournament  at Institute of Road and Transport Technology, Erode Bronze Medal
 

R.V. Lavanya Shri

S7IT 22.09.2016 Anna University Zone 12 Inter Collegiate Women Vollyball Tournament  at Institute of Road and Transport Technology, Erode Bronze Medal
 

R. Suhas

S5IT

26.08.2016
To
27.08.2016

Men Badminton Play in Anna
University Zone 12 Inter Collegiate Badminton Tournament at KSR College of Technology,
Thiruchengode

Bronze Medal

 

R. Divya Prasanth

S1IT

23.08.2016

Men Table Tennis play in Anna University Zonal Tournament at Excel College of Engineering and Technology, Pallakkapalayam

Silver Medal

 

S. Keyruthiha
S. Abinaya

S1IT

22.08.2016

Women Team Table Tennis  in Anna University Zonal Tournament at Erode Builders Educational Trust

Runners

 

S. Surya Prakash

S1IT

17.08.2016
To
18.08.2016

Men Chess player in Anna University Zonal Tournament at MPNMJ Engineering College, Chennimalai

Gold Medal

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS (2015-2016)

S. No.

Name of the Students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

B. Prabhu
P. Ravi Varma

 

S4IT 12.02.2016 to 13.02.2016

Angel Trophy 2016 Inter Engineering College Men Cricket Tournament at Angel College of Engineering and Technology, Tirupur

Cash Award Rs. 4000/-
  J. Gayathri S5IT 20.01.2016 Ball Badmiton- Intermurals in BIT Winner
  S. Gayathri S5IT 22.01.2016 Kabadi -Intermurals in BIT Runner
 

J. Gayathri

S5IT

31.08.2015

Women Ball Badminton

Silvar Medal

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS (2014-2015)

S. No.

Name of the Students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

V. Leelavathi

S6IT

18.04.2015

Event on Kho - Kho at BIT, Sathy

Ist Prize

 

T. Keerthana

S6IT

18.04.2015

Event on CARROM at BIT, Sathy

Ist Prize

 

J. Saravanan
C.S. Chethana
S. Gayathri
R. Keerthana

K.P. Kalaimathi
B. Revathi
P. Ramya
S. Sowmiya

N. Hari Priya
S. Kiruthika
R. Manimekala
K. Praveen
R. Raghu
G. Vaithish Waran

N. Dhivya
N. B. Dhivya

IV

 

 

III

 

II

 

 

I

21.02.2015 to
27.02.2015

NSS special camp,
Eye Checkup,
sports competition, yoga and karate training, Educational Awareness
programme, Awareness on Enemy Saving
Panchayat
Union Elementary Schools,
Kaliyur and Vettuvanpudhur

Participated

 

M. Usha Nandhini

S8IT

23.02.2015 to
24.02.2015

Women Yoga team at Sri Krishna College of Engineering and Technology

Bronze Medal in Anna University Inter Zonal Tournament

 

K. Atchaya Priya

S6IT

14.2.2015

Silver medal in Hand ball tournament

Silver Medal

 

K. Atchaya Priya

S6IT

12.2.2015 & 15.2.2015

Chess and womens cricket

Participated

 

R. Rahulji
R. Surya

S8IT

17.01.2015 to
18.01.2015

MEN FENCING (EPEE TEAM) in Anna University Inter Zonal Tournament at Parisutham Institute of Technology and Science, Tanjavur

Bronze Medal

 

K. Praveen

S3IT

16.11.2014

1st Interstate Yoga Championship 2014 at Palaniappa Matric Hr.Sec.School, Avainshi

I Prize

 

C. K. Suveetha

S3IT

11.09.2014

Event on Group Dance at International Techno Cultural Fest, Arista held at KGiSL Institute of Technology, Coimbatore

Participated

 

L. Sushmitha

S3IT

18.08.2014

German Exam GOETHE-ZERTIFIKAT A2
START DEUTSCH 2 , GOETHE INSTITUT, Chennai

60%

 

K. Praveen

S3IT

09.08.2014

Tamil Nadu State Level Yoga Competitions 2014 at Vivekananda Institute if Yoga Therapy, Karur

Fourth Place

 

M. Usha Nandhini

S7IT

09.08.2014

Tamil Nadu State Level Yoga Competitions 2014 at Vivekananda Institute if Yoga Therapy, Karur

Fourth Place

 

K. Praveen

S3IT

20.07.2014

Inter-state level YOGA Competition

1st Prize

Details of Students Who Participated / Won Sports / Games / NCC / NSS (2013-2014)

S. NO.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

R. Gokul Raj

S6IT

26.03.2014

18th annual sports day celebration-10000m Atheletics

1st Prize

 

R. Gokul Raj

S6IT

05.01.2014

TamilNadu Atheletic Association
Marathon (45kms)

Runners

 

R. Gokul Raj

S6IT

12.09.2013

Anna University Zonal Tournament
Basketball

Bronze medal

 

T. Vasuki

S5IT

17.09.2013 to
18.09.2013

Anna University Zonal Tournament
Basketball (women)

Runners

 

Sanjana I Janmatti

S5IT

17.09.2013 to
18.09.2013

Anna University Zonal Tournament
Basketball (women)

Runners

 

R. Gokul Raj

S5IT

11.09.2013 to
12.09.2013

Anna University Zonal Tournament
Basketball (Men) at Excel Engineering College, Komarapalayam

III Position

 

M. Usha Nandhini

S5IT

20.10.2013

Third Inter State Level YOGA Competition

6th Prize

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS (2012-2013)

S. NO.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

V. Naveenkumar

S3IT

19.06.2012

Dental Camp

Participated

 

J. Saravanan
A. Sridhar
C.S. Chethana
R.Keerthana

S4IT

02.02.2013 to 08.02.2013

NSS Special Camp,
Modhur

Participated

 

Balamurugan
Indhu
Arunmathi

S6IT

02.02.2013 to 08.02.2013

NSS Special Camp,
Modhur

Participated

 

Hemalatha
Gugapriya
Vignesh
Vivek

S8IT

02.02.2013 to 08.02.2013

NSS Special Camp,
Modhur

Participated

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS (2011-2012)

S. No.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

S. Gugapriya
M.P. Hemalatha
P. Vignesh
Vivekkumar
Kavikumar
Mohanraj

S6IT

28.01. 2012 to
03.01.2012

NSS Camp, Modhur

Participated

 

S. Indhu
Nadaraj

S4IT

28.01. 2012 to
03.01.2012

NSS Camp, Modhur

Participated

 

Divya
Arulmozhi
Pradeepa
Anandbabu
Maheshwaran

S8IT

28.01. 2012 to
03.01.2012

NSS Camp, Modhur

Participated

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS 2011

S. No.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

R. Dhivya

II year

22-28, Jan 2011

NSS Sepcial Camp at Thasaripalayam & Anganagoundenpudur

Participated

 

A.D. Arunika

IV Year

 

C. Gowthami

IV Year

 

V. Divya

III Year

 

P.N. Arunmozhi

III Year

 

P Pradeepa

III Year

 

M. Sarnya

III Year

 

S. Keerthana

II Year

 

M.P. Hemalatha

II Year

 

S. Gugapriya

II Year

 

R. Manopriya

I Year

 

Mohanapriya

I Year

 

S. Arunmathi

I Year

 

Loganayaki

I Year

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS 2010

S. No.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

M. Deepika

II

22-01-2010

Kabadi Match

winner

 

A.D. Arunika
C. Gowthami
P. Dinesh
V. Gurusamy
V. Dhivya
Arulmozhi
Pradeepa
Anandbabu
Maheshwaran
P. Devi
S. Abirami

III

 

 

II

30.01.2010 to

05.02.2010

NSS Camp Thasaripalayam, K.N. Palayam.

Participated

 

A.D. Arunika
C. Gowthami
P. Dinesh
V. Gurusamy
V. Dhivya
Arulmozhi
Pradeepa
Maheshwaran

III

II

20.02.2010

Blood Donation Camp

Organized

 

P. Murugesh
T. Karthi
R.Thiyaneswaran

IV

18.02.2010

TIES 2010
PSNA College of Engineering, Dindugal

Participated

 

P. Vignesh

II Year

24.04.2010 to 25.04.2010

Anna University Coimbatore Zone – 5 Inter Collegiate Athletic Meet at Kongu Engineering College, Perundurai. Event on 100 metre.

Silver Medal

 

M. Yashodhadevi

IV IT

15.09.10

Anna University of Technology Coimbatore Inter Zonal Women Volleyball Tournament held at RVS College of Engineeing and Technology, Coimabtore

Gold Medal

 

M.Amarnath
R. Vijayakumar
V. Gurusamy
D. Naveen

IV IT

16.09.10
to
17.09.10

Anna University of Technology, Coimbatore Zone -5(Erode Zone) Inter Collegiate Men Ball Badminton Tournament held at Surya Engineering College, Erode

Siver Medal

 

M. Deepika

III IT

19.09.10

Anna University Coimbatore Inter Zonal Women Kabaddi Tournament held at Park College of Enginering and Technology, Coimbatore

Gold Medal

 

R. Preethi
V. Divya
R. Umamaheswari

IV IT
III IT
III IT

14.09.10

Anna University of Technology, Coimbatore Zone -5(Erode Zone) Inter Collegiate Women Ball Badminton Tournament held at BIT, Sathy

Gold Medal

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS 2009

S. No.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

C. Gowthami
A.D. Arunika
V. Gurusamy

II IT

14-02-09 to
20-02-09

EYE checkup,
General Checkup,
Veterinary Camp,
AIDS & Cancer Awareness Rally, Road safety Awareness,
Tree Plantation programme

Participated

 

P. Devi

III IT

05-01-09

Cricket Tournament

Participated

 

P. Devi

III IT

06-01-09
To
10-01-09

Volleyball
Tournament “Spikettes-‘09”

Winners

 

M. Yasodha
C. Gowthami
M. Jeevitha
Preethi

III IT

06-01-09
To
10-01-09

Volleyball
Tournament
“Spikettes-‘09”

Winners

 

M. Yasodha

III IT

06-01-09
To
10-01-09

Volleyball
Tournament
“Spikettes-‘09”

Women of the Series

 

S. Praveen
S.M.Siddharth
T. Karthi
R. Thiyaneswaran

II IT

III IT

04-03-09 to
08-03-09

Foot Ball Ties 09

Participated

 

P.Murugesh
S.Mahadevan

III IT

28-02-09 to

04-03-09

Hockey Ties 09

Participated

 

G. Amudhan
K. Kannan
S. Manikandan

III IT

15-03-09 to
19-03-09

CIT Cricket Trophy ‘09
Inter Collegiate Cricket Tournament

Winners

 

T. Karthi
R. Thiyaneswaran
S.M. Siddharth

IV IT

16-07-09

Erode District Division - A League Foot Ball Match for Kamadenu Arts & Science College, Sathy

Gold Medal

 

T. Karthi
R. Thiyaneswaran
K. Yuvaraj Kumar

IV IT

25-09-09 to
27-09-09

State Level Football Tournament
MAM College of Engineering and Technology, Trichy.

Runners

Details of Students Who Participated / Won Sports/Games/NCC/NSS (Achievements)

S. No.

Name of the students(s)

Class

Date

Event

Prize / Place

 

P.Devi

III IT

03-03-09

100 mts

I Prize

 

P.Devi

III IT

03-03-09

200 mts

II Prize

 

T. Karthri

IV Year

31.08.09 to 09.09.09

Football Team ‘ZAEHSIEGE’
BIT, Sathyamangalam

 

Runners

 

 

M. Palanikumar

 

P. Karthikeyan

 

R. Thiyaneswaran

 

S. Mohanraj

 

S. Manikandan

 

S.M. Siddharth

III Year

 

S. Praveen

 

H.S. Yukesh

 

A.P. Shanmugaraja

 

M. Ajay Karthick

 

J. Jerin

 

D. Senthilkumar

 

R. Sivaraj

 

R. Rakesh

 

K. Yuvaraj Kumar

II Year

 

Sivakumar

Sports Activities

Inter Departmental

S. No

Date

Batch

Name

Events

Position

 

19-01-2008

2008

2007

M.D. Anand
S. Ramguhan
Arun
Pradeep Chilambarasan
Dhanabal

Volley Ball

Participated

 

26-06-08 to
29-06-08

2010

2011

Thiyaneshwaran
T. Karthi
Parani
Praveen
S.M. Siddarth

Men Football

  Participated

Inter Institutional

S. No.

Date

Batch

Name

Events

Position

 

5 to 9 Feb 2008

2010
2011

P. Murugesh
Karthickeyan

Hockey

Participated

 

20 to 24  Feb 08

2010
2010

Karthi. T
Thiyaneswaran

Football

Participated

 

18,19 Feb

2009

C. Pradeepkumar

Ball Badminton

II Place

 

27,28 Feb

2009

R. Silambarasan

Kabaddi

I Place

 

08,09 -03-2008

2009

R.Silambarasan

Volley Ball

I Place

 

26,27-07-08

2010

Radhine

Karate Camp, ooty

Participated

 

26,27-07-08

2009

D. Mohanraj

Karate Camp,Ooty

Participated

 

27-08-08

2009

R. Gopalakrishnan

Cricket
(Anna University)

II Prize

 

16-09-08 to
18-09-08

2010

M. Kanimozhi

Anna University Zonal Athletic Meet 2008-09
Hammer Throw
At Coimbatore Institute of Technology

First

 

16-09-08 to
18-09-08

2010

P.Devi

Anna University Zonal Athletic Meet 2008-09
400 Mts at Coimbatore Institute of Technology

Second

 

16-09-08 to
18-09-08

2010

P.Devi

Anna University Zonal Athletic Meet 2008-09
100 Mts at Coimbatore Institute of Technology

Third

 

16-09-08 to
18-09-08

2010

P.Devi

Anna University Zonal Athletic Meet 2008-09
200 Mts at Coimbatore Institute of Technology

Second

 

16-09-08 to
18-09-08

2010

P.Devi

Anna University Zonal Athletic Meet 2008-09
Long Jump at Coimbatore Institute of Technology

First