Extra-Curricular Activities

Extra-Curricular Activities

2017-2018

S.No.

Name of the Students

Class

Date

Event

Prize / Place

1

M. Prema

S2IT

16.03.2018

100m at 22nd Annual Sports Day, BIT

II Prize

2

M. Prema

S2IT

16.03.2018

200m at 22nd Annual Sports Day

III Prize
Performance : 31:02 sec

3
M. Prema

S2IT

16.03.2018

Long Jump at 22nd Annual Sports Day
III Prize
Performance : 3:95 m
4
M. Prema

S2IT

16.03.2018

100 m relay at 22nd Annual Sports Day

III prize
Performance 5:32:22 Sec

5
M. Prema

S2IT

16.03.2018

Event on Basket Ball at 22nd Annual Sports Day
Runner
6

M. Prema
M. Pavithra

S2IT

16.03.2018

4*100 M Relay at 22nd Annual Sports Day

III Prize
Performance : 1:04:01 sec

7

S. Surya Prakash

S4IT
15.02.2018
to
18.02.2018
International sports and cultural carnival-riviera 2018
Participated
8

D. Rohan

S2IT
15.02.2018
to
18.02.2018
International sports and cultural carnival-riviera 2018
Gold Medal
9

S . Malavika

S2IT
07.02.2018

Volleyball match on UIT,Coimbatore

Participated
10
K. Dhamodhran
S2IT
07.02.2018
Solar Junier Football, Nilakkottai, Dindigul
DDFA “C” Division League Championship
11

T.R.S. Dakshinya

S2IT

05.02.2018
to
06.02.2018

Chess (Men / Women) team at 9th Centies Championship
I prize
12
S.R. Harish Kumar
S2IT
23.1.2018
to
24.1.2018
PSG Trophy Badminton
Participated
13

D. Rohan

S2IT
19.1.2018
to
21.1.2018
SREC Hockey trophy
Silver Medal
14
P. Kavin Adhish
S2IT
05.1.2018
to
07.0.2018
GCT Alumini Hockey trophy
Participated
15
N. Jai Srinidhi
S2IT
13.10.2017
Drawing competition Abdul Kalam Birthday Celebration contest
II Prize
16
S. Keyruthiha
S3IT
21.09.2017
Anna University Inter Zonal Women Table Tennis Tournament
Silver Medal
17
S. Keyruthiha
S3IT
30.08.2017
Women Table Tennis Tournament at Nandha College of Engineering and Technology, Perundurai
Gold Medal
18
S. Surya Prakash
S3IT
30.08.2017
Man Table Tennis Tournament at Nandha College of Engineering and Technology, Perundurai
Silver Medal
19
S. Surya Prakash
S3IT
17.08.2017
Chess Man & Women Tournament at Excel Business School, Pallakkapalayam
Gold Medal
20
K. Nikkitha
S3IT
28.07.2017
to
29.07.2017
Women Ball Badminton Tournament at Sri Ramakrishna Engineering College, Coimbatore
Bronze Medal
21
V. Dharunyaa
S3IT
02.07.2017
District Level Silambam Competition, Erode
Gold Medal
Category 68-80

2016-2017

S.No.

Name of the Students

Class

Date

Event

Prize / Place

1

K. Nikkitha

S3IT

28.07.2017
to
29.07.2017

Women Ball Badminton Tournament at Sri Ramakrishna Engineering College, Coimbatore

Bronze Medal

2

V. Dharunyaa

S3IT

02.07.2017

District Level Silambam Competition, Erode

Gold Medal
Category 68-80

3

K. Nikkitha
S. Sundari

S2IT

01.04.2017
to
02.04.2017

GCT Alumni Trophy 2017 Inter Engineering College Women Ball Badminton Tournament at Government College of Technology, Coimbatore

Bronze Medal

4

V. Dhivya
S. Divya Shree
N. Hari Priya
K. Kalaivani
V. Karthick
S. Kiruthika
R. Manimekala
N. B. Dhiva
D. Hema Latha
B. Divya
P. Saalini
S. Sindhuja
K. Nathesh
G. Sujith
J. Gayathri

S8IT

25.02.2017
to
04.03.2017

NSS Special Camp at Kaliyur and Vettuvanpudur

Participated

5

J. Gayathri

S8IT

24.02.2017
to
25.02.2017

Women Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Silver Medal

6

S. Sundari

S2IT

24.02.2017
to
25.02.2017

align="left">Women Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Silver Medal

7

R. Suhas

S6IT

12.02.2017

Man Ball Badminton - Cebties Championship 2017 at Kumaraguru College of Technology, Coimbatore

Bronze Medal

8

J. Gayathri

S7IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

9

S. R. Kirthika

S7IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

10

S. Sundari

S2IT

11.12.2016

Women Ball Badminton at Anna University Inter Zonal Ball Badminton Tournament Paavai College of Engineering, Namakkal

Bronze Medal

11

B. Paranthaman

S5IT

22.10.2016
to
24.10.2016

ASUB Zonal Tournament (Hockey)

Participation

12

J. Gayathiri
R. S. Kirthika
M. Nandhini
Kalki

S7IT

19.10.2016
to
20.10.2016

Anna University Zone 12 Inter Collegiate Ball Badminton Tournament at BIT

Gold Medal

13

B. Prabhu

S5IT

15.10.2016

Anna University Zonal Tournament (Cricket)

Participated

14
N. Keerthika
S7IT
07.10.2016
Joy of Giving “NGO Fund Riser” event by Kumaraguru College of Technology, Coimbatore
IIIrd Prize
Rs. 20,000
15

K.M. Madhumitha

S1IT
22.09.2016
Anna University Zone 12 Inter Collegiate Women Vollyball Tournament at Institute of Road and Transport Technology, Erode
Bronze Medal
16

R.V. Lavanya Shri

S7IT
22.09.2016
Anna University Zone 12 Inter Collegiate Women Vollyball Tournament at Institute of Road and Transport Technology, Erode
Bronze Medal
17

R. Suhas

S5IT

26.08.2016
to
27.08.2016

Men Badminton Play in Anna
University Zone 12 Inter Collegiate Badminton Tournament at KSR College of Technology,
Thiruchengode

Bronze Medal

18

R. Divya Prasanth

S1IT

23.08.2016

Men Table Tennis play in Anna University Zonal Tournament at Excel College of Engineering and Technology, Pallakkapalayam

Silver Medal

19

S. Keyruthiha
S. Abinaya

S1IT

22.08.2016

Women Team Table Tennis in Anna University Zonal Tournament at Erode Builders Educational Trust

Runners

20

S. Surya Prakash

S1IT

17.08.2016
to
18.08.2016

Men Chess player in Anna University Zonal Tournament at MPNMJ Engineering College, Chennimalai

Gold Medal